Szalámik és vastagkolbászok, különlegességek - Pásztor-Hús Kft.

A szalámik és vastagkolbászok a legismertebb hústermékek, amik áruházunkban is kiemelt helyet kaptak. A hagyományos sertés- és marhahús mellett azonban nálunk változatos alapanyagokat is megtaláltok, amik az üzletek polcain egyáltalán nem megszokottak.

A bivaly, birka, csirke, hal, kacsa, kecske, liba, ló, mangalica, nyúl, őz, pulyka, rackajuh, strucc, szamár, szarvas, szürkemarha és vaddisznó mellett különleges nemespenészes szalámi és vastagkolbász is kapható. Fogadjunk, hogy többségét nem kóstoltad, vagy nem is hallottál róluk!

A cég Egerben hat üzletet tart fenn, néhány további a tágabb környéken (Salgótarján, Pétervására, Heves, Besenyőtelek) található, így leginkább ezeken a vidékeken lehet hozzájutni a békebeli, vastag, bélbe töltött marhapárizsihoz, a fokozatlan ízű virslikhez, a nyakkendőre veszélyes debrecenihez, a parasztmájashoz, vagy a legújabb kreációhoz, a hagymás velőpástétomhoz.

Mint sok más esetben, Tóth Sándort is az indította el saját útján, hogy munkahelyén útilaput kötöttek a talpára. Mindez 1985-ben történt, amikor ott kellett hagynia a pétervásárai ÁFÉSZ-t, ahol 10 évig hús-hentesáru kereskedőként dolgozott.

Úgy döntött, saját lábra áll. Ekkoriban építették családi házukat az egri Pásztorvölgyben, így azt a hentesáru-kereskedéshez szükséges helységekkel kibővítették, és az év végén Tóth Sándor kiváltotta a vállalkozási engedélyt. Kezdetben az akkoriban hiánycikknek számító dolgokra specializálódtak. 1987-ben készítették első virslijüket, amelyre az korabeli, házilagos technikának köszönhetően ma már valószínűleg furcsán néznénk, de akkoriban nagy sikert arattak. 1992-től kibérelték az egykori téesz vágóhídját, azóta saját maguk biztosítják a hentesáruhoz az alapanyagot. 1996-ban vásárolták meg a jelenleg is használt telephelyet, amelyet fokozatosan, ahogy erejük engedte, bővítettek-fejlesztettek. 1999 óta már az állatok levágását is itt végzik. A mindenféle gépekkel felszerelt, csupa acél-csempe üzem összesen 125 embernek ad munkát.

A szalámi és vastagkolbász hidegen szendvicsek készítéséhez, a szárazabb kolbász pedig melegen is, különböző egytálételek és levesek alapanyagaként is felhasználható. A magyar konyha különösen épít az ilyen sokoldalúan felhasználható, könnyen tartósítható késztermékekre.

A szalámi eredete

Az olasz eredetű „salami” az első száraz készétel, amit az 1800-as évek elején Dél-Olaszországban kezdtek gyártani az ott őshonos szamár húsából, amit háziállatként kezdtek tartani. Az évszázad végére a környező országokba bevándorló mester emberek révén megváltozott a készítése, az egyre elterjedtebb sertéshússal keverték, hogy lágyabb legyen az íze.

Hazánkban az akkor népszerű mangalicahúsból gyártották az első magyar szárazárut, a szamárszalámi tehát tulajdonképpen a téliszalámi ősének tekinthető. A szalámi készülhet paprika nélküli, paprikás csemege vagy csípős ízesítéssel is. Ha még nem kóstoltad az eredeti ízvilágot idéző szamárszalámit, áruházunkban ezt is kipróbálhatod.

Kolbásztörténelem

A disznóvágások időszakában az állat értékes részeit őseink kolbászként, sokáig eltartható formában is felhasználták. Megfelelően elkészítve, ízesítve és füstölve a téli vágás után még hónapokig ehető volt a hús, ráadásul eltartásához nem volt szükség hűtőszekrényre sem. A hűtési lehetőség terjedésével és a városiasodással a gyártási kapacitás is nőtt, a lakosság ugyanis egyre jobban támaszkodott a késztermékekre.

Ez magával hozta a kínálat változását is, és még inkább háttérbe szorította a házi vágásokat. A nagy testű háziállat kategórián, sertésen, marhán, esetleg lovon, valamint a vadakon kívül az élelmiszeripari előállítás során megjelentek olyan ritkább ízek is, mint az apróbb állatok vagy szárnyasok - nyúl, kecske, birka, pulyka, kacsa és liba -, amikből szalámit, kolbászt készíteni háztáji körülmények között szinte elképzelhetetlen volt. Ennek oka, hogy a kisebb állatok felhasználható részei csak nagy mennyiségben adnak lehetőséget a tömeges gyártásra, ez pedig otthoni körülmények között nem volt könnyen kivitelezhető.

Különleges szalámik és vastagkolbászok

Ennyi alapanyagfajta mellett a megszokott “fehér” és a sötétebb csemege vagy csípős paprikás ízvilág számtalan variációra ad lehetőséget, ami mellé ismert beszállítóink olyan ritka összetevőket társítanak, mint a szarvasgomba vagy a vörösbor.

Ha ínyenc vagy, nem hagyhatod ki a különleges ízvilágú termékeket. Egyes termékek egy- és félkilós kiszerelésben kaphatók, a nagy kiszerelésű termékek pultos kiszolgálásra is tökéletesek.

Az utóbbi időben az élelmiszeripari körülményeknek köszönhetően olyan különleges ízek is megjelentek a kínálatban, mint az újra reneszánszát élő bio minősítésű mangalica, a strucc és hal, melyek a hagyományosan kímélő szárnyasok mellett egészséges alternatívái a nehezebben emészthető vörös húsoknak, amik viszont feledhetetlen kulináris élményt nyújtanak a kedvelőiknek.